تلخ بازار اردیبهشت اخبار اقتصادی و بازرگانی

تلخ: بازار اردیبهشت اخبار اقتصادی و بازرگانی

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی افشای گزینشی اسامی دریافت کنندگان ارز، یک فاجعه است/ اطلاعات ناقص به مردم دادن

از آنجا که دولت، مدافع شفافیت هست، ملزم است که تمامی اطلاعات را به مردم دهد. مسئله اینجاست که دولت عملاً چنین کاری را انجام نمی دهد و اطلاعاتی کافی در اختیار مر

افشای گزینشی اسامی دریافت کنندگان ارز، یک فاجعه است/ اطلاعات ناقص به مردم دادن

احمد توکلی: افشای گزینشی اسامی دریافت کنندگان ارز، یک فاجعه است/ لازمه شکسته شدن سکوت وزرا، مطبوعات آزاد است/ اطلاعات ناقص به مردم دادن، از اطلاعات ندادن بدتر است

عبارات مهم : دریافت

از آنجا که دولت، مدافع شفافیت هست، ملزم است که تمامی اطلاعات را به مردم دهد. مسئله اینجاست که دولت عملاً چنین کاری را انجام نمی دهد و اطلاعاتی کافی در اختیار مردم نمی گذارد.

یک نماینده سابق مجلس گفت: اینکه امروز بر لزوم شفافیت در عملکرد مسئولین تأکید می شود، بدهید معنا نیست که آنها، اقدام به تبلیغ خود کنند. بلکه باید دلایل صادقانه خود، نسبت به کارها صورت گرفته یا نگرفته ارزش را بیان کنند. بعضی فکر می کنند؛ منظور از شفافیت این است که نقشی مشابه «روابط عمومی»بازی کنند.

احمد توکلی در گفت و گو با جماران، راجع به لزوم بیان پرسشها و گزارش عملکرد از سوی مسئولین گفت: اینکه مسئولین باید با مردم حرف بزنند و راجع به اقداماتی که انجام می دهند، توضیح ارائه دهند، یک وظیفه هست. یعنی اگر مردم بخواهند ارزیابی درستی نسبت به آنها پیدا کنند، این خود مسئولین هستند که باید اقداماتی را که انجام می دهند، جهت مردم بازگو کنند.

افشای گزینشی اسامی دریافت کنندگان ارز، یک فاجعه است/ اطلاعات ناقص به مردم دادن

وی افزود: مسئولین باید پاسخ دهند که علت انجام یا عدم انجام بعضی امور در کشور چه بوده است؟ اینکه امروز بر لزوم شفافیت در عملکرد مسئولین تأکید می شود، بدهید معنا نیست که آنها، اقدام به تبلیغ خود کنند. بلکه باید دلایل صادقانه خود، نسبت به کارها صورت گرفته یا نگرفته ارزش را بیان کنند. منظور از شفافیت این نیست که مسئولین، نقشی مشابه «روابط عمومی»بازی کنند. بدهید معنا که پشت تریبون روند و جهت خود تبلیغات کنند، درحالی که شفافیت بدهید معناست که مردم، متوجه منطق کارهای کرده یا ناکرده مسئولین شوند.

این نماینده سابق مجلس در ادامه با بیان اینکه خبرنگاران و اهالی رسانه باید فعال تر از گذشته عمل کنند، گفت: روزنامه نگاران و فعالان رسانه ای باید ضمن جمع آوری اطلاعات درست، آن را در اختیار مردم قرار دهند. لیکن بدون تردید، لزوماً همه مسئولین، اطلاعاتی درست به مردم نخواهند داد. درخواست اخیر آقای روحانی از وزرا، مبنی بر اینکه سکوت خود را بشکنید، حرف درستی هست. ولی به تنهایی کافی نیست. لیکن ملزومه ی ایجاد چنین فضایی، داشتن مطبوعاتی آزاد در کشور است.

از آنجا که دولت، مدافع شفافیت هست، ملزم است که تمامی اطلاعات را به مردم دهد. مسئله اینجاست که دولت عملاً چنین کاری را انجام نمی دهد و اطلاعاتی کافی در اختیار مر

وی بیان کرد: اهالی رسانه باید به گزارشات و اطلاعات مربوط به کارکرد بخش های متفاوت دسترسی داشته باشند و آن را با سخاوت در اختیار مردم قرار دهند. بدون شک، اطلاعات ناقص به مردم دادن، از اطلاعات ندادن بدتر هست. جهت نمونه، در مورد افشای اسامی دریافت کنندگان ارز دولتی از سوی بانک مرکزی، گزینشی عمل کردن و تنها افشای بخشی از اسامی دریافت کنندگان ارز، یک فاجعه هست. مرجع یا مسئولی که چنین کاری می کند، قصد دارد خط خاص ای به جامعه ارائه کند و هدفش عرضه کردن واقعیت به کشور نیست.

این فعال سیاسی اصولگرا ادامه داد: از آنجا که دولت، مدافع شفافیت هست، ملزم است که تمامی اطلاعات را به مردم دهد. مسئله اینجاست که دولت عملاً چنین کاری را انجام نمی دهد و اطلاعاتی کافی در اختیار مردم نمی گذارد. از این رو با آنکه وزیر صنعت در ابتدا با افشای اسامی مخالفت کرده بود، ولی مجبور به عقب نشینی شد. در جایی دیگر نیز گفته شده است بود که اطلاعات را به صورت کامل در اختیار مردم نخواهند گذاشت، در حالی که این مسأله خلاف سیاست های دولت و علی رغم عقل و قانون است.

وی گفت: هنگامی که کسی ارز دولتی دریافت می کند، این ارز محدود هست. از این رو، اگر توزیع این ارز به درستی صورت نگیرد، کسانی که به دنبال واردکردن کالاهای اساسی و اقلام مهم به کشور هستند، نمی توانند ارز کافی در اختیار داشته باشند. در قانون آزادی دسترسی و انتشار آزاد اطلاعات، این مسأله ذکر شده است که هر تصمیم یا مصوبه ای که جهت عموم مردم حق و وظیفه ایجاد کند، نباید حالتی محرمانه داشته باشد. لذا هنگامی که ارز محدودی را به یک نفر تخصیص می دهند، دیگرانی که ذی نفع هستند، می توانند اعتراض کنند.

افشای گزینشی اسامی دریافت کنندگان ارز، یک فاجعه است/ اطلاعات ناقص به مردم دادن

توکلی در آخر گفت: مسئولین دولت، باید اطلاعات کامل را در اختیار مردم بگذارند و نمی توانند آن را کتمان کنند. بانک مرکزی نیز نمی تواند به چنین شکلی، به مردم اطلاعات دهد. اصل براق سازی اقتضا می کند که اطلاعات به صورت کامل و دست نخورده در اختیار مردم قرار گیرد.

واژه های کلیدی: دریافت | اطلاعات | اطلاعات | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog